névadónk
PÁLFFY MIKLÓS GRÓF (1552-1600)
Az 1552. december 2-án, Csábrágon (Hont vármegye) született Miklós Miksa és II. Rudolf császárok udvarában nevelkedett. Ismereteit és nyelvtudását a Német-Római Birodalomban, Németalföldön, francia és spanyol földön tett utazásaival szélesítette.
1580-ban Pozsony vármegye főispánja, a vár főkapitánya lett. 1584-től, mint Komárom vármegye főispánja és a vár főkapitánya, bérbe vette a várbirtokot az udvari kamarától.
Pálffy Miklós közjogi pályafutása során 1581-től országbíró, 1582-től belső titkos tanácsosi címet nyert. 1581. április 25-én, hadi és udvari szolgálataikért, testvéreivel (Tamás, János, István) bárói rangot nyertek.
1589 májusától ausztriai főhercegségbeli, 1592-től cseh indigenatust (hazafiúsítás, honosítás) nyert. Ez évtől Érsekújvár és a Dunán inneni Magyarország főkapitánya. 1594-től a bányavidéki végvárak hadainak vezére, az év decemberétől a bányavidéki végvárak és Esztergom parancsnoka.
Pálffy 1592-ben a vöröskői uradalomra (Pozsony vármegye) királyi adománylevelet nyert és a zálogbirtokosoktól kiváltotta Borostyánkő (Stomfa) várát és uradalmát (Pozsony vármegye).
A Pálffy család címerállata a vöröskői vár udvarán
1595. január 28-án I. Habsburg Rudolf király (1576-1608) biztossá nevezte ki Pálffyt a közte és Báthori Zsigmond erdélyi fejedelem közt Prágában létrejött szövetség, a Tractatus Transylvanicus megkötésére. A török-ellenes megegyezésben Báthory fejedelem elismerte a király felsőségét, viszont Erdélyt a korábbi határok között bírhatta.
A tizenöt éves háború szinte minden komoly hadmozdulatában ott volt: 1593-ban a fehérvári (Pákozd) ütközetben, majd a nógrádi várak visszavételében (Fülek,Hajnácskő, Buják, Somoskő, Hollókő), Csapataival bevették Szécsényt, Drégelyt, Palánkot és visszafoglalta Nógrádot. 1594-ben Esztergom ostrománál és Győr felmentési kísérleténél, a következő évben Esztergom visszavételében (itt nagy szerepe volt Párkány bevételében, és a török felmentő seregek elleni győzelemben), 1596-ban jelen volt a mezőkeresztesi ütközetben. 1597-ben a petárda (patara) bevetésével csellel visszafoglalta Tatát, a következő év elején hasonló technikával Győrt, majd egy sor dunántúli várat (Gesztes, Veszprém, Palota, Tihany, Csesznek). Különösen Győr visszafoglalása szerzett neki nemzetközi hírnevet és rangbéli előre lépést.
Pálffy Miklós haditette elismeréséül az országgyűlés azt ajánlotta Rudolf császárnak, hogy Pálffyt emelje grófi rangra, ami meg is történt 1599. július 14-én. E birodalmi grófi címmel elnyerte Pozsony vármegye örökös főispánja és Pozsony királyi várának örökös főkapitányi tisztét, kiterjesztetve az elsőszülötti ágra.
gróf Pálffy Miklós Vöröskő várában hunyt el, mindössze 48 éves korában, 1600. április 23-án. Pozsonyban, a Szent Márton Székesegyházban nyugszik.
A Pálffy Kompánia szervezete, tagjai és parancsnokai
A Kompániánk kanócos puskás őrszemélyzettel ellátva két XVI. századi tüzér löveget állít ki , illetve egy lovas akindzsi/aszab osztagot szerel fel, melyekkel önálló bemutató lebonyolítására vagy nagyobb csatajelenetben való részvételre is vállalkozik. A csapat ellátására és elhelyezésére korabeli sátortábort építünk fel.
A fesztiválokon, történelmi rendezvényeken felvonulásainkat, megjelenésünket a Rezeda Zászlóforgató Csoport színesíti, akik korabeli apródruhában, az aktuális igényeknek megfelelően elkészített zászlókkal mutatják be menetben vagy színpadon zászlóforgató produkciójukat dobos vagy élőzenés kísérettel. A csoport létszámát fesztiválokon a naszályi Mazsorett Csoport tagjaival bővítjük.
Csapatunk számos hazai és külföldi hagyományőrző csapat együttműködő partnere volt az elmúlt 6 esztendőben, melyek között számosan a katonai hagyományőrzés méltán elismert közösségei: Bethlen Gábor Hagyományőrség Egyesület és Héttorony Hangászok, Bethlen Garde - Altblau Regiment (Kassa), Zamojska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Jana Sobiepana Zamoyskiego, Polski Regiment, Mare Temporis, Tatai Hajós Nép, Estergon Aslanlari, Nánai Sólymos Vitézek, a Szelindek Együttes, ...
... velük és más kiváló hagyományőrökkel együttműködésben szerepelt kompániánk az elmúlt 6 évben a tatai, esztergomi, győri, gyulai, egri, sárospataki, fraknói (A), érsekújvári (Sk), siroki, sátoraljaújhelyi török kori várjátékokon, fesztiválokon.
Az elmúlt években szervezeti kereteink között jött létre, de mára már önálló és magas színvonalú katonai hagyományőrző tevékenységet folytató közösség a tatai Gölbasi Vitézei Egyesület, akik a XVI-XVII. századi janicsárhagyományokat jelenítik meg rendezvényeiken, Tata várának Seymenjei, akik az oszmán hadszervezetben megjelenő zsoldos katonákat formálják meg, valamint a rendezvényeinken az akindzsi harcmodort és életmódot követő Látóhegyi Lovas Hagyományőr Egyesület. Nemes céljaikhoz, tevékenységükhöz sok szerencsét és erőt, egészséget kívánunk!
Kompániánk ezúton mond köszönetet az elmúlt években nyújtott szakmai és/vagy anyagi segítségért a tatabányai, a tatai és a sárvári múzeum munkatársainak, különösen Kisné Cseh Julianna, Kiss Vendel, Takács Zoltán muzeológusoknak, Négyesi Lajos hadtörténésznek, valamint a ZOFI Rendezvényszervező Kft vezetőinek, munkatársainak. Hagyományőr tevékenységünkhöz adott önzetlen tanácsaikért Balatoni Imrének, a BGHE elnökének és titkárának, Németh Gábornak, valamint Ligetvári Géza, Magyar István, Szabó Bálint hajdúkapitányoknak és Bakó Sándornak.
Közösségünk eseményekben gazdag múltját segítenek felidézni Önnek, kedves látogató id. Hozák Ferenc, Monos Gábor, Bajnok Gábor, Kotaska Andrea, Balázsy Zuzana, Farkas Zengő Noémi, Tőkés Jenő, Burka Gyula, Bóna Imre barátaink ... és sok más fotós és filmes, akiknek itt is megköszönjük értékes (és időnként nem is veszélytelen) munkáját!
A Pálffy Kompánia előljárói:
Főkapitány:
Ütegparancsnok:
ifj. Hozák Ferenc
Csonka István
Topcsik, tüfendzsik:
Hozák Attila
Recska Balázs
Pálfi Dávid
Ivánkovics Róbert
Ivánkovics András
Nagy Bence
Kovács Gergely
Vastag Adrián
Akindzsi (Látóhegyi Lovas Hagyományőr Egyesület tagjai):
Ifj. Juhász István
Csongrádi Mihály
Pálfi János
Pálfi Zsolt
Menetdobos:
Csongrádi Ábel
Rezeda Zászlóforgató csoport állandó tagjai:
Hozák Bianka
Hozák Réka (vezető, koreográfus)
Mészáros Krisztina
Pálfi Glédisz
Viselet- és kelléktár előljáró:
Juhász Rita
Fegyvermester:
Schäffer László
ifj. Hozák Ferenc
Krónikás:
id. Hozák Ferenc - HOFE Foto
Pálffy Kompánia Nonprofit Közhasznú Kft.
A kft-t a tulajdonosok kérésére 2017. november 28-án végelszámolással megszüntették.
Végelszámoló: Hozák Attila
TATAI PÜNKÖSDI DALLAMOK
2015
Hagyományőrző közösségünk a pünkösdi ünnepekre és a VIII. Patarára különleges ajándékkal kedveskedett Tata város művészetkedvelő közönségének.
A Mindszenty Zsuzsánna vezette budapesti Musica Nostra, az Arany János karnagy úr által dirigált Psalterium Hungaricum és a Zemlényi Katica vezette székesfehérvári Vox Mirabilis kórusok magas színvonalú műsort adtak, melyet a Nagytemplom, a Kapucinus Templom és a Református Templom közönsége a pünkösdi ünnepek emelkedett hangulatában hallgathattak meg 2015. május 23-24-én.
Musica Nostra
Psalterium Hungaricum
Vox Mirabilis
Köszönjük Hozák Adrienn, a komáromi Egressy Béni Zeneiskola igazgatójának szakmai tanácsadó és szervező segítségét!
E helyütt tolmácsoljuk Smudla Tamás plébános úr, Szalai Gábor atya és Dr. Szabó Előd lelkipásztor úr köszönetét. Hagyományőrző közösségünk nevében tisztelettel köszönjük a kórusok munkáját és vezetőik kiváló együttműködési készségét!
A Tatai Patara 1597 Törökkori Történelmi Fesztivál kisérőprogramjaként szervezett kórusprogramunkat Tata Város Képviselőtestülete és a ZOFI Rendezvényszervező Kft támogatta. Köszönjük!
2015. május 25.
Pálffy Kompánia